title
לחצו להתקשרות:


העלמת פיגמנטציה וכתמים בפנים

כתמים על עור הפנים היא תופעה שמאפיינת נשים וגברים רבים, ויש לכך מספר סיבות. המכנה המשותף לכל המקרים הוא הרצון להעלים את אותם כתמים – שנקראים גם פיגמנטציה ועשויים לצוץ גם על גב כפות הידיים ובאזור המחשוף אצל נשים.

בין השיטות המאפשרות הבהרת כתמים בעור הפנים: משחות מבהירות, סוגים שונים של פילינג, טיפול בקרני אור, מזותרפיה רפואית ובמקרים מסוימים ניתן לבצע גם העלמת פיגמנטציה עם לייזר.

המקור למידע ברשת על טיפולי פנים

שיחה עם יועץ יופי מתאים לפי דרישה

דירוג ובקרה של קליניקות ורופאים

הסיבות להיווצרות הפיגמנטציה

לפיגמנטציה – ובעצם המונח הרפואי המדויק הוא היפר-פיגמנטציה – גורמים רבים, כשהמכנה המשותף הוא התוצאה: התרבות מלנין, פיגמנט שמעניק לעור גוון כהה יחסית, במקום מסוים כך שנוצר כתם על עור הפנים (או באזורים אחרים בגוף).

הסיבות העיקריות הן:

* תורשה: גנטיקה אחראית לשני סוגי כתמים – "קפה בחלב" שהם כתמים בהירים יחסית ו"שומה על שם בקר" שמופיעה אצל צעירים במהלך גיל ההתבגרות, בעיקר על הכתפיים ובאזור החזה.

* הריון: במהלך הריון עלולים לצוץ כתמי עור רחבים יחסית בלחיים ובמרכז המצח. כתמים אלה נקראים מלזמה, הם בעלי מבנה סימטרי וגם נטילת גלולות נגד הריון עשויה להוביל להיווצרותם.

* חשיפה לשמש: כשאנחנו נחשפים יתר על המידה לשמש, הגוף שלנו מנסה להגן עלינו, וזאת באמצעות ייצור המלנין שחוסם את הקרינה המסוכנת. התוצאה היא היווצרות נמשים (כתמים שטחיים יחסית) וכתמי שמש שהם עמוקים יותר.

חשוב להדגיש כי העלמת פיגמנטציה בפנים שמקורה בגנטיקה הינה כמעט בלתי אפשרית. גם במקרים של מלזמה קשה מאוד לטפל, שכן הפיגמנטים העודפים מצטברים בדרמיס, שכבת העור שמתחת לשכבת העור העליונה (האפידרמיס) – חשוב לפנות אל רופא בעל ניסיון בהסרת מלזמה.

לעומת זאת כשהמטרה היא הסרת כתמי שמש ניתן לזכות בשיפור משמעותי.

משחות מבהירות

נמשים ופיגמנטציה קלה ניתן להסיר גם באמצעות משחות מבהירות.

משחות אלה מבוססות על חומרים כמו הידרוקינון (שמדכא את ייצור המלנין), חומצה רטינאית (שנקראת גם רטין A ומובילה לקילוף איטי ומבוקר של העור ולשיפור האיכות והאלסטיות שלו) וחומצה אלפא הידרוקסית (שגם היא, כמו החומרים הקודמים, חייבת להיות בריכוז נמוך על-מנת שלא לגרום לנזק בלתי הפיך).

מומלץ להתייעץ עם רופא או קוסמטיקאית מנוסה לפני התחלת שימוש במשחות אלה.

פילינג להסרת כתמי שמש

ישנם מספר סוגים של פילינג להסרת כתמי שמש, וחשוב לבחור את השיטה המתאימה ביותר לפיגמנטציה ולמאפיינים הספציפיים של עור הפנים של כל מטופל או מטופלת.

בפרט חשובה דרגת הפילינג – שטחי (קל), בינוני או פילינג עמוק לפנים.

אופציה אחת היא פילינג כימי לפנים, על בסיס חומצה טריכלורואצטית (TCA) או פנול. הריכוז של החומר הוא זה שקובע אם מדובר בפילינג שטחי, בינוני או עמוק. לאחר טיפול שכזה חשוב מאוד להגן על עור הפנים מהשמש לפרק זמן שנקבע עפ"י עומק הפילינג ובהתאם כמובן להמלצות הרופא המטפל.

אופציה אחרת של פילינג לפנים להעלמת פיגמנטציה היא באמצעות חנקן נוזלי – נוזל קר במיוחד שמייצר כוויית קור. הכוויה פוגעת, באופן מבוקר כמובן, באפידרמיס ו"מאלצת" את הגוף ליצור רקמות חדשות שבאופן טבעי אין בהן כתמי שמש. שיטה זו מתאימה במיוחד לבעלי ובעלות עור בהיר.

הסרת פיגמנטציה עם קרני אור

טיפול לא פולשני חדשני שמאפשר לא רק העלמת כתמי שמש בפנים אלא גם החלקת קמטוטים, הסרת נימי דם בולטים ובאופן כללי מוביל להצערת עור הפנים.

טיפול העלמת פיגמנטציה בקרני אור מבוסס על כך שקרני האור אשר משוגרות אל כתמי העור מייצרות אנרגיית חום. אנרגיה זו נקלטת במלנין ובעצם מפרקת את הפיגמנטים כך שהכתם נעלם.

ה-IPL (זהו שמה של הטכנולוגיה המנצלת את קרני האור – ראשי תיבות של הביטוי Intense Pulse Light) יעילה במיוחד להסרת כתמי שמש מגב כפות הידיים ובאזור המחשוף (שם פילינג אינו אופציה).

העלמת פיגמנטציה עם קרני אור נמשכת זמן קצר, וכמעט אין תופעות לוואי (פרט לתחושת צריבה קלה תוך כדי הטיפול, אדמומיות ולעתים רגישות באזור המטופל).

בהתאם לעומק הכתמים, מספר הטיפולים הנדרש. בדרך כלל מדובר על מפגש אחד עד שלושה, בהפרש של מספר שבועות בין טיפול לטיפול. לפעמים הסרת כתמים בפנים היא חלק מטיפול הצערת פנים רחב יותר שכולל גם החלקת קמטים ומיצוק עור פנים רפוי, ובמקרים אלה סביר להניח שיידרשו 5 עד 10 טיפולים, בהתאם למצב ההתחלתי ולמראה המיוחל.

לייזר להעלמת כתמי שמש

הסרת כתמי שמש באמצעות לייזר מבוססת על פגיעה מבוקרת בדרמיס או באפידרמיס, בהתאם לעומק הכתמים. הפגיעה שיוצרת אנרגיית החום של קרני הלייזר גורמת לגוף להגביר את קצב ייצור הקולגן והאלסטין, שני חלבונים שאחראים על מיצוק העור ועל גמישותו, ובדרך זו נוצרות רקמות חדשות, מוצקות, חלקות ובעיקר אחידות מבחינת הגוון שלהן.

הרופא המטפל שולט בעוצמת הקרינה כך שניתן לבחור בין פילינג שטחי, בינוני או פילינג עמוק בלייזר. ככל שהפילינג משמעותי יותר, כך ישנן יותר תופעות לוואי וההחלמה של האזור ממושכת יותר. פילינג לייזר עמוק עלול להוביל גם לזיהומים ודלקות. בכל מקרה יש להגן על עור הפנים מחשיפה לשמש לאחר טיפול בלייזר להסרת פיגמנטציה.

חשוב להדגיש כי חלק ממכשירי הלייזר המשמשים לטיפולי הצערת פנים ובהם העלמת פיגמנטציה אינם מתאימים לבעלי עור כהה, ובכל מקרה מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי ממומחים מנוסים ובעלי יושרה בתחום הטיפולים האסתטיים בפנים כדי להגיע לטיפול המיטבי עבורכם.

הסרת כתמי לידה

כתמי שמש, כתמי הריון וסוגי פיגמנטציה אחרים מופיעים עם השנים, אבל ישנם גם כתמים שמלווים אותנו כבר מהלידה ואלו הם כמובן סימני הלידה.

ישנם כתמי לידה פיגמנטיים שמקורם בכמות עודפת של מלנין (כתמי "קפה בחלב" הם דוגמה לכך), וישנם כתמי לידה וסקולריים, שהם תוצאה של הצטברות כלי דם בולטים בנקודה מסוימת.

חלק גדול מכתמי הלידה נעלמים מעצמם או מתכווצים במידה משמעותית כך שהם לא מהווים יותר פגם אסתטי בעיני בעליהם. במקרים אחרים ניתן לבצע הסרת כתמי לידה בלייזר או באמצעות הליך כירורגי (כריתה מבוקרת).

בכל מקרב, גם כשהמטרה היא העלמת כתמי לידה, חשוב מאוד לפנות אל רופא מנוסה ובעל יושרה, שיאבחן האם בכלל יש צורך בטיפול (או שמא מדובר בכתם לידה שעתיד להיעלם), ובמידה שיש צורך בטיפול ימליץ על זה המתאים ביותר ויבצע אותו באופן המקצועי ביותר.